Gliwicka Radiostacja została Pomnikiem Historii

Gliwicka Radiostacja została Pomnikiem Historii

Dn. 15 marca 2017 r Prezydenta RP Andrzeja Dudy podjął decyzję o wpisie gliwickiej Radiostacji na listę Pomników Historii .

Tradycja wpisywania obiektów na listę Pomników Historii trwa od 1994 r. i stanowi obecnie 70 pozycji.

Miano Pomnika Historii zyskują nieruchomości o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju i sprawia że są one lepiej chronione.

Na dzień dzisiejszy w woj. śląskim znajduje się sześć "Pomników Historii". Są to: Radiostacji w Gliwicach, osiedle Nikiszowiec w Katowicach, Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach,  Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach i Zespół klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Wspomniana Wieża powstała z drewna modrzewiowego połączonego za pomocą ok. 16 000 mosiężnych śrub i jest obecnie najwyższą drewnianą budowlą w Europie (111 metrów).

Ma dość burzliwą historię i słynie głównie z tzw "Gliwickiej Prowokacji" . Zbudowana przez Niemców i oddana do użytku w 1935 roku wieża miała służyć wzmocnieniu działalności propagandowej  III Rzeszy głównie poprzez retransmisję  programu radiowej rozgłośni wrocławskiej, czyli Reichssender Breslau. Dzięki gliwickiemu przekaźnikowi jej audycje słyszalne były po obu stronach granicy, (dzielącej Górny Śląsk na Polski i Niemiecki) . Nocą,  program z Gliwic docierał do całej Europy, części Azji, a nawet w Ameryki Północnej.

Przez to iż w latach przedwojennych antena znajdowała się w strefie przygranicznej (po stronie Niemieckiej)  toteż została wykorzystana przez tamtejsze służby  do spreparowania tzw prowokacji, aby winą za rozpoczęcie wojny obarczyć Polskę. Upozorowano więc włamanie do stacji i wygłoszono tekst: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…”  I głównie tym zapisała się na kartach historii.

Aktualnie jej obszary zostały przeprojektowane i służą mieszkańcom oraz turystom jako tereny rekreacyjne, Jednak wieża dalej spełnia swą funkcje komunikacyjną i służy do rozprzestrzeniania  sygnałów sieci komórkowych, radiowych itp.

Radiostacja położona jest przy dwupoziomowym skrzyżowaniu ulicy Tarnogórskiej ze starą autostradą (Al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego).

Gliwice, ul. Tarnogórska 129

Zwiedzać wieżę można od wtorku do soboty w godzinach 9.00–16.00
Park wokół wieży otwarty jest w godzinach:
6.00–22.00 latem
8.00–20.00 zimą

powrót na górę