GPW straszy podwyżką wody o ... 0,34 zł za m3

GPW straszy podwyżką wody o ... 0,34 zł za m3

Z 2,25 zł na 2,59 zł netto za metr sześcienny może zdrożeć woda po wprowadzeniu nowego Prawa Wodnego. Grzmią samorządy oraz GPW

Nowelizacja Prawa Wodnego wprowadza podwyżkę z  4 gr do 38 gr /m3.

Podwyżka o 34 grosze na m3 wody to dużo według śląskich Samorządowców oraz Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego, którzy zebrali się 22 listopada podczas sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii . Nie ma dla nich znaczenia że to dotyczy ceny hurtowej, która stanowi mały ułamek ceny końcowej. Przeciętny odbiorca płaci w detalu  około 7 zł / m3 czyli ok 300% ceny hurtowej.

Podczas sesji stwierdzono także, że jest szansa na obniżenie ceny wody poprzez... jeszcze większy monopol  przedsiębiorstwa (GPW zaopatruje gminy w wodę w 90-100%)

Tradycyjnie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Czy jednak podwyżka o 34 grosze przy kosztach ok 7 zł/m3 ma większe znaczenie? Tak bo te pieniądze trzeba będzie odprowadzić do budżetu państwa (ok 50 mln zł rocznie). Samorząd wolałby przecież podnosić cenę, ale podwyżkę (i finansową nadwyżkę) zostawiać "u siebie".

Czy uwzględniając jednak obecną kondycję finansową GPW, jakakolwiek podwyżka jest potrzebna?

Nadwyżka finansowa Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego wynosi obecnie ok 250 mln zł. I to pomimo znacznych dywidend które są wpłacane do kasy Samorządu Województwa Śląskiego (który jest większościowym udziałowcem GPW ).

Proponujemy więc Samorządowcom aby zaczęli się zastanawiać dlaczego Ślązacy muszą płacić najwyższe stawki za wodę w Polsce, mimo tak dużego zagęszczenia ludności oraz wielu ujęć wodnych. I przede wszystkim mimo tak znacznych zysków jakie przynosi GPW.

powrót na górę