Z Planetarium Śląskiego na księżyc

Z Planetarium Śląskiego na księżyc

Nietypowy seans odbył się 5 lutego w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Stefan Janta i Jarosław Juszkiewicz zabrali swoich widzów w podróż statkiem Apollo "Wokół Księżyca".

Jest to podróż oczyma członka załogi misji Apollo 11, który w 1969 roku pozostał w wahadłowcu i krążył w Księżyca podczas gdy jego koledzy wyruszyli na jego eksplorację.

„Na pomysł zrobienia popularnonaukowego seansu o Srebrnym Globie wpadliśmy już rok temu, gdy pisaliśmy z Jarkiem seans dla dzieci o Panu Twardowskim” – mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium – „zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów i postanowiliśmy je przedstawić w nieco zaskakującej i – jak się wydaje - atrakcyjnej formie. Myślę, że każdy znajdzie w tym seansie coś dla siebie. Jest w nim trochę geologii, a właściwie selenologii, historii, fizyki i oczywiście astronomii” – mówi Janta.

W seansie pojawią się sekwencje filmowe, animacje komputerowe i przezrocza rzutowane na całą kopułę planetarium. Kompozytorem dużej części ścieżki dźwiękowej seansu jest Tadeusz Grabowski.

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, która umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiąca ekran sztucznego nieba. Na półkulistym ekranie odtwarza ona wygląd nieba w dowolnym i czasie i z dowolnego miejsca na Ziemi. Ruchome projektory Słońca, Księżyca i planet pokazują wszelkie zmiany na niebie dziennym i nocnym związane ze zjawiskami na Ziemii i w jej sąsiedztwie.

powrót na górę