Rozbudują Planetarium Śląskie za 92 mln zł.

Rozbudują Planetarium Śląskie za 92 mln zł.

Jeszcze wiosną tego roku ma się rozpocząć rozbudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego znajdującego się na terenie Parku Śląskiego (Chorzów)

Powstanie min. dodatkowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Zawierający sale wykładowe, pracownie, a także interaktywną ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Tuż obok Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Modernizacji ulegnie także także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm. Nowa będzie także kopuła i główna sala Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych.

Planetarium Śląskie działa od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób.

Suma planowanych wydatków to ponad 92 milionów złotych- jako dotacja z Unii Europejskiej. Przebudowa ma potrwać do końca 2020 roku.

powrót na górę